Jdi na obsah Jdi na menu
 


Emirates Stadium

umístění: Ashburton Grove, LondýnObrazek

klub: Arsenal FC

datum otevření:22 červenec 2006

kapacita: 60 432 diváků vše k sezení

plocha: 105x68 metrů

povrch: tráva

cena výstavby:£339 milionů


zajímavosti:Obrazek

Na konci minulého století bylo vedení klubu jasné, že je potřeba přijmout rázné opatření,starý stadion Highbury totiž přestal stačit potřebám klubu. Kvůli jeho nízké kapacitě bylo nutno před každým ročníkem odmítnout přes 20 tisíc žádostí o celosezonní vstupenku.Tím klub přicházel o spoustu peněz, navíc na zastaralém stadionu nemohlo být pořádáno finále evropského poháru, což je další finanční mínus.Rozšíření stadionu highbury nebylo možné, protože za východní tribunou vede veřejná komunikace směřující na Londýnské předměstí Islington.Vedení klubu tedy rozhodl o výstavbě nového stadionu,ale najít pro něj vhodné místo nebylo zrovna snadné.Stálo hodně úsilí najít místo na kterém by si udrželi stávající fanoušky, a ještě získlali nějaké nové.

V listopadu roku 1999 Arsenal odhalil plán postavit jeden z nejluxusnějších stadionů na světě v Ashburton Grove. Tato oblast leží jen několik kilometrů od Highbury a sloužila různým firmám které tam měli své kanceláře. Aby na tomto místě šlo postavit nový stadion, museli být všichni dosavadní nájemci a vlastníci vyplaceni, což klubovou pokladnu stálo téměr 40 milionů liber.Začátek stavby však odložily spory s menšími firmami, které požadovaly vyšší odstupné.Kvůli tomu byl termín dokončení stavby posunut z roku 2003 na červenec 2006.

Arsenal se rozhodl pokrýt část nákladů tak, že prodá název stadionu komerční společnosti. Kupcem se stala letecká společnost, která zaplatila okolo devadesáti milionů liber na dalších pět let během níž se její název bude objevovat i na dresech.

Stadion však nevznikal snadno, tak jako u každého projektu se začali objevovat problémy.Velkou bouři nevole vyvolal název stadionu. Fanouškům se nelíbí že Arsenal pojmenoval stadion po cizí firmě a po pěti letech kdy vyprší kontrakt se bude znovu přejmenovávat.

V centru Londýna jsou nejlepším způsobem dopravy vlaky a metro. Fanoušci mohou využívat přibližně míli vzdálenou stanici metra Holloway Road která je umístěná na jih od stadionu. Tam bude směřovat přibližně 5 tisíc obyvatel domů které vyrostou na místě současného Highbury.Arsenal Tube station další stanice metra je umístěná na sever od stadionu. Další varianta využívat stanice Finsbury Park station, Highbury a Islington.

ObrazekObrazek

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Emirates stadium

(Tommy.Gunners, 24. 3. 2008 14:47)

nejlepší stadión!!!! Arsenal FC forever

glosa

(vastr, 6. 4. 2007 21:10)


Jen tak dál. Stránky doznaly vysokého zlapšení.
Díky za fanoušky.